Lazdu audzēšana riekstiem. Somijas pieredze

Lielākā daļa Somijas atrodas ārpus dabiskās parastās lazdas (Corylus avellana) izplatības areāla

datu avots: euforgen.org

Somijas mežā lazdas ir samērā reti sastopamas, vietām ir palikušas kā pēcledus laikmeta silto periodu reliktu audzes. Daži entuziasti ir veikuši produktīvāko un lielāko lazdu krūmu atlasi un ir izveidojuši nelielus lazdu stādījumus un pārdod riekstus mazumtirdzniecībā no audzētavas. Rieksti nav lieli, varētu teikt pat mazi un to pārdošanas cena vietējā tirgū 2023 gada rudenī ir 15 EUR/kg.

Vakka-Taimi  audzētavas pieredze
Audzētava izveidota kokaudzētas paspārnē kā papildus ienākuma avots. Lazdu stādi ir atlasīti no mežā augošām lazdām ar labu ražību. Stadītas 3x4m attālumos no nezāļēm tīrā laukā 2004 gadā. Rieksti maziņi, apmēram tādi paši kā Latvijas meža lazdām, bet ražo regulāri praktiski katru gadu.
Slimības nav novērotās. Pirmajos gados arī nebija riekstu zudumi no dabas. Vāverēm un putniem vajadzēja apmēram 10 gadus mācīties ka tur ir ko ēst. Šobrīd saimnieks rēķina ka salasa apmēram 25% no riekstiem, pārējie aiziet dabai. No 0.4ha tiek ievākts ap 250 kg riekstu.
Rieksti tiek lasīti ar rokām, jo dēļ mazā izmēra nav piemēroti rullējamie vācēji. Riekstu kratīšana uz tentiem arī īsti nedarbojas jo tas ir smags darbs un rieksti ienākās nevienmērīgi.

  • Vāveres ir viens no lielākiem riekstu ēdājiem. Interesanti ka mežs atrodas 250 metru attālumā un rieksti vāverēm ir pietiekoši liels apbalvojams lai riskētu pārvarēt šo attālumu pa klaju lauku. Vāveres uzradās apmēram pēc 10 gadiem un vienlaicīgi stādījumā var novērot pat 12 dzīvniekus.
  • Caunas ir labs vāveru ēdājas
  • Riekstrozis (Nucifraga caryocatactes) ir migrējošs putns, atlido rudeņos no Sibīrijas. Tiem vajadzēja arī apmēram 10 gadus, lai atrastu stādījumu. Sibīrijas putni no cilvēka nebaidās un nekautrējās ēst riekstus pat 1,5 m attālumā no cilvēka, viens putns priekšā, otrs aiz muguras.
  • jo ilgāk riekstus uzglabā, jo tie kļūst garšīgāki. Šobrīd vēl tiek testēta 2015 gada raža.
    foto: Ainars Mankus
    Liina Leivonmaa (Helsinku universitāte) veica pētījuma ar mērķi noskaidrot kad ir labākais laiks lai novāktu lazdu riekstus pirms tos paspēj apēst putni un vāveres. Rieksti tika vākti dažādās gatavības pakāpeš sākot ar 10 augustu, mērīts to kodolu aizpildījums, čaumalas krāsa un eksperimentēts ar dažādām nogatavināšanas metodēm. Dažas atziņas:
    • rieksti ir gatavi vākšanai tiklīdz krūmos parādās vāveres, izaicinājums ir tas ka rieksti ienākas pakāpeniski atkarībā no kruma un visu riekstu ienākšanās periods var būt no nedēļas līdz trim.
    • rieksti ir gatavi vākšanai līdz uz čaumalas parādās pirmais brūnums.
    • riekstu kodola mitrums sākotnējā vākšanas gatavībā ir ap 20 %, optimālais ir 12%
    • Vāveres nevāc negatavus riekstus, bet cilvēks var tos nogatavināt telpās. Nogatavināšanas laikā telpās optimālie apstākļi ir: gaismai jābūt 16h diennaktī, t +22C, gaisa relatīvais mitrums 25-35%
    • Somijas apstākļos optimālais riekstu lasīšanas laiks ir augusta beigas